Lunchbox wars in 'Januworry' – what it costs to prepare a healthy lunchbox
Updated | By The Drive with Rob & Roz
After the festive period, and having to pay school fees, buy uniforms and stationary, and deal with the logistics of back-to-school, many parents find themselves thinly stretched in 'Januworry'.

Packing a healthy lunchbox for your child can therefore become challenging - but what does it really cost?
The Drive with Rob and Roz took a look at what it costs to buy what you need for a healthy lunchbox for one child for one week of school, versus the kind of lunch box most people grew up with.
News anchor, Christelle du Toit unpacks this in News Extended.

Tune in to the 'The Drive with Rob & Roz', on weekdays from 16:00 - 19:00. Stream the show live here or download our mobile app here.
More From Jacaranda FM
Show's Stories
-
Toddler with mop strands on her hair performs for the camera
Social media users are impressed by this toddler's confidence as she eff...
The Workzone with Elana Afrika-Bredenkamp 7 minutes ago -
5 ways to calm your child during a meltdown
If you're looking for effective ways to manage your child's meltdowns, t...
The Workzone with Elana Afrika-Bredenkamp 8 minutes ago